Categories

10 Foods Under $1 Per Serving

 

MTTD Best Of………..

This post was originally published on September 21, 2010; a little more than a year ago. And grocery prices have risen even higer since then. And they are still rising as we speak. Last year I listed peanut butter as being a bargain. It pretty much still is. But it has been steadily rising in price becasue of poor weather this year. So it is not quite the bargin it was 14 months ago.

USDA statistics show there are 12.4 million children in theU.S.that live in food-insecure households and go to bed hungry. “Food insecure,” means they do not know where their next meal will come from.

This is an unacceptable number. One is an unacceptable number. You start putting millions behind it and it becomes a disgrace.

 

The numbers are not encouraging. Unemployment is up. Numbers of people on food stamps up. Foreclosures up. Cost of food and heating up.

All of these increases make our personal and home budgets even tighter. 

So this means less money to buy food to feed our families. We shall have to tighten our belts further.

To help us do this I am listing 10 foods that are super inexpensive. And to go along with that list, I am re-sharing with you 8 recipes from previous posts here at MTTD using some of these 10 foods. Each and every one of these delicious recipes  are still affordable.

1. Potatoes

Potatoes, especially when purchased in bulk, are very inexpensive. They are also very nutritious. A potato with just a little butter and some seasonings is a very filing, nutritious meal.

Back in April, 2010 I shared two potato recipes with you: Baked Sweet Potato and Baked Potato with Broccoli and Cheddar Cheese.  Both recipes are under $1.00 per serving. Click the links above to get the recipes.

2. Eggs

It is not too difficult to find a dozen eggs for under $1 or $2. You can whip up a simple omelette with some inexpensive vegetables (see # 7 and 8 below) for a very filing meal.

Scrambled eggs over toast or with some diced veggies is another inexpensive meal. Hard boiled eggs with some fruit is a frugal and filing breakfast.

3. Bananas

Bananas may just be nature’s most perfect meal all in one convenient package. Put some honey on a banana for a special treat. Or mix in oatmeal, #10 below.

4. Canned Tuna Fish

Watch for sales. Often a can of tuna can be found for less than $1.00. Stock up when you see it on sale. Put a little olive oil and salt and pepper and you have a meal. Serve with some crackers. You can also add some diced celery and other goodies. Click the link to get the recipe of  No Mayonnaise Tuna Fish Salad  cost just $1.12. And while you are there, don’t forget to look at the two bonus tuna recipes both just a few pennies over $1.00 per person.

5. Brown Rice

Even a small bag of brown rice has about 20 servings in it. Add in some spices or cut up vegetables and you can have a healthy, filling meal. Click on the link for a Pork Fried Rice recipe for $1.12 per serving.

6. Apples

Supposedly eating an apple a day will keep the doctor away. Whether true or not, it is another of nature’s almost perfect foods. Pair it with some crackers and cheese. Sprinkle with some cinnamon. Make a quick salad with diced celery, raisins and a bit of mayo.

7. Cabbage 

A head of cabbage is very inexpensive. Mix it with some noodles, add awhole wheat roll and you have a very filling meal. Get Hungarian Noodles and Cabbage by clicking the link. It is under $1.00 per person.

8. Broccoli

Watch for sales. You can often get a head of two of broccoli for around $2.00. Use it on a baked potato. (See recipe link in #1 above.) You can also chop it up and use in Pork Fried Rice, recipe link above.

9. Peanut Butter

Peanut butter is another healthy food that does not cost a lot. Make a classic PNB&J  sandwich or  use on crackers. Sometimes I just eat a spoonful straight from the jar. There are advantages and privileges to being single.

Try the super delicious Grilled Peanut Butter Sandwich we shared with you last March. Try the other peanut butter recipes we shared last March as well.

10. Oats

Again, you can purchase a box for about $2.00 and have a week’s worth of hearty breakfasts. The steel-cut, old-fashioned, and quick cooking are the best types to get. Instant is processed from a lot of chemicals, sugar and salt. There is not that much difference in time to prepare between quick cooking and instant. Therefore, my top choice is quick cooking. Mix some apples and/or bananas in it.

Cream of Wheat is also inexpensive and a very favorite of mine. Cream of Wheat and thawed frozen raspberries us a real treat for me on a cold winter’s day.

As you can see, it is reasonably easy to feed your family home cooked food without spending a fortune and without having to spend hours in the kitchen.

Bon Appetit!!!

Quote of the Day  

I have friends in overalls whose friendship I would not swap for the favor of the kings of the world. 

Thomas Edison

44444

Print Friendly

Comments are closed.